Prawie 400 ekspertów o Krajowej Sieci Onkologicznej. Historyczne wydarzenie w NIO-PIB
Eksperci z całego kraju – dyrektorzy szpitali, lekarze, pielęgniarki, menedżerowie zdrowia, a także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i NFZ – spotkali się w Narodowym Instytucie Onkologii. – Będziemy rozmawiać o transformacji systemu opieki onkologicznej w Polsce poprzez rozwój tzw. unitów narządowych, wdrażanie opieki skoordynowanej i wykorzystanie nowoczesnych technologii w opiece onkologicznej. To historyczne wydarzenie – ocenia dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii dr hab. n. med. Beata Jagielska.
Koordynator – kluczowa rola w Krajowej Sieci Onkologicznej
– To nie ustawy zmieniają rzeczywistość, rzeczywistość zmieniają ludzie, a rzeczywistość polskiej onkologii zmieniacie państwo – powiedziała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna otwierając I Ogólnopolską Konferencję Krajowej Sieci Onkologicznej pod hasłem "Wyzwania dla szpitali a korzyści pacjentów, czyli dlaczego warto tworzyć unity narządowe?” Podkreśliła także niezwykle istotną rolę koordynatorów opieki onkologicznej w zespołach diagnostyczno-terapeutycznych – Bez koordynatora pacjent nadal będzie zagubiony. Dlatego zwracam się do wszystkich Państwa, którzy odpowiadacie w swoich szpitalach za opiekę onkologiczną, którzy razem z nami tworzycie sieć – doceniajcie koordynatorów i wskazujcie na tę funkcję osoby o wyjątkowych kompetencjach. To dotyczy nie tylko ich wiedzy, ale też umiejętności miękkich. To mają być osoby, które lubią ludzi – to jest warunek podstawowy i konieczny. Trzeba lubić drugiego człowieka, a potem jest cała reszta.
Historyczna data, historyczne spotkanie
Nawiązując do spotkania kadry zarządzającej Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących, które poprzedziło rozpoczęcie konferencji, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii, dr. hab. n. med. Beata Jagielska powiedziała: – 3 kwietnia 2025 to była historyczna data. Po raz pierwszy w historii onkologii, spotkaliśmy się wszyscy razem – dyrektorzy wszystkich Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących – aby już nie radzić w małych grupach, bo to już mamy za sobą, ale aby wspólnie dalej decydować o kolejnych krokach w budowaniu i rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej.
Marek Augustyn, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia zadeklarował, że NFZ dołoży wszelkich starań, aby projekt pod nazwą KSO się powiódł. – Odtąd słowa: koordynacja, współpraca będą odmieniane przez wszystkie przypadki, a celem jest właściwa jakość, dobra obsługa pacjenta, zmniejszenie liczby zgonów i polepszenie dostępności. Wszystkie te działania powinny przynieść właściwy efekt terapeutyczny przede wszystkim dla pacjentów – powiedział Marek Augustyn.
400 ekspertów w NIO-PIB
Do udziału w dwudniowej konferencji, zorganizowanej przy współpracy Narodowego Instytutu Onkologii, Białostockiego Centrum Onkologii, oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, zarejestrowało się blisko 400 uczestników. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń, przedstawienie najlepszych praktyk oraz dyskusja na temat skutecznej organizacji leczenia onkologicznego w Polsce. – Każdy ośrodek czy to SOLO I, czy SOLO II ma świetnych specjalistów. Do teraz leczyliśmy ich w swoich ośrodkach. Dziś nie tylko musimy, ale i chcemy nauczyć się, jak pracować na rzecz pacjentów wspólnie – zaznaczyła Dyrektor Beata Jagielska.
Eksperci podczas licznych wystąpień prezentują innowacyjne podejście do zarządzania placówkami onkologicznymi oraz funkcjonowania unitów narządowych jako kluczowego elementu skoordynowanej opieki nad pacjentem. Wydarzenie gromadzi przedstawicieli wszystkich ośrodków onkologicznych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej, kadrę zarządzającą szpitali, lekarzy, pielęgniarki, koordynatorów, decydentów oraz ekspertów z dziedziny organizacji ochrony zdrowia.